ЕП во ракомет (ж): Шампионската титула за Франција

„Триколорките“ во финалето на турнирот што се играше во нивната земја ја совладаа Русија со 24:21 (полувреме 13:12) и за првпат во историјата се закитија со континентално злато за обединување на најважните титули во светскиот ракомет со оглед дека лани го освоија и мундијалот во Германија по триумфот над Норвешка (23:21)

ЕП во ракомет (ж): Холандија – Франција и Русија – Романија во полуфинале

Холандија – Франција и Русија – Романија се полуфиналните двојки на Европското ракометно првенство во женска конкуренција. Големата четворка на континенталниот турнир беше позната по комплетирање...

Пораз во можеби вистински момент на ЕП: Македонија разбиена од Шпанија

„Црвено-жолтите“ загубија од „фуријата“ со 20:31 во првиот настап во новоформираната група 2 во Вараждин и се спуштија на четвртото место на табелата. Шансите за посакуваното полуфинале, сепак, не се загубени. Пред националниот тим се уште два меча, првиот нареден е во вторник (18,15 ч.) против Чешка

ЕП во ракомет: Исланд и Белорусија со премиерни победи во Хрватска

Исланѓаните со 26:24 ја добија скандинавската пресметка со Шведска во рамки на групата А во Сплит додека Белорусите беа за гол подобри од Австрија (27:26) во Пореч. Македонија утревечер (19,30 ч.) против Словенија во премиерниот настап на 13. континентален турнир

Ракомет: Против Германија, Црна Гора и Словенија на ЕП 2018

Натпреварите во групата Ц ќе се играат во Загреб, трите најдобропласирани репрезентации ќе продолжат во главната фаза во Вараждин заедно со најдобрите три тим од групата Д. Завршниот турнир ќе се одигра од 12 до 28 јануари во Хрватска

Ракомет: Македонија на ЕП 2018 во Хрватска

Машката репрезентација ја разнесе Чешка со 33:20 и како првопласирана во групата 4 ќе патува на Европското првенство догодина. Капитенот Кире Лазаров постигна 11 гола во решавачкиот исчекор кон завршниот турнир