Епидемиолошката состоjба со ковид-19 во државата стабилна, засега нема нови мерки

Епидемиолошката состоjба во државата е стабилна и засега нема да има дополнителни превентивни мерки. Има зголемување на бројот на новозаразени случаи, но Комисијата за заразни болести...

Комисијата за заразни болести во среда ќе ја разгледува епидемиолошката состојба во земјава

Лекарите од Комисијата за заразни болести наместо денеска ќе се состанат утре за да ја разгледаат епидемиолошката состојба во Северна Македонија. НоваТВ од извори во Комисијата...

Ноќниот живот во Грција се враќа во нормала, но само за вакцинираните и оние кои прележале Ковид-19

Затворените простори на угостителските објекти, кафулињата, баровите, ноќните клубови во Грција, кои примаат само вакцинирани или лица кои прележале Ковид-19, како и кината и театрите, кои...

Филипче: Епидемиолошката состојба од ден во ден станува сè посериозна, максимално да се почитуваат мерките

Повикувам на максимално почитување на мерките, држење дистанца, редовно водење на лична хигиена и вклучување во процесот на имунизација. Вакцините штитат од тежок тек на болеста,...

Здравствените власти ќе решат дали градинките ќе работат со полн капацитет од септември

Останува да процениме дали градинките ќе работат со полн капацитет од септември. Ќе го почитуваме мислењето на здравствените власти, на Комисијата за заразни болести која будно...

Извештај на Комисијата за заразни болести: Епидемијата во оваа фаза е под контрола

Нова ТВ ексклузивно го објавува извештајот на Комисијата за заразни болести што беше побаран од лидерите на политичките партии по првата средба кај претседателот Стево Пендаровски