Ковачевски: Јасната ЕУ перспектива за Северна Македонија е од стратешко значење за регионот

Обраќање на премиерот Ковачевски на Безбедносната конференција во Минхен.  „Проширувањето на Европската Унија со земјите од Западен Балкан не е само прашање на проширување, туку е...

Проди: Час поскоро да продолжи проширувањето на ЕУ со сите земји од Западен Балкан

Поранешниот претседател на Европската комисија, Романо Проди, денеска во обраќање пред учесниците на онлајн-церемонијата на доделување на Светската награда за хуманизам ја повтори неопходноста од продолжување...

Силна ЕУ поддршка за решавање на спорот: Заев за преговори без задирање во идентитетски прашања, Радев за гаранции пред „кревање“ на ветото

Спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија, кој доведе до бугарско вето за почеток на преговорите на земјава со Европската Унија, беше една од водечките теми на...

Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо кај Крањ извесен во финансискиот дел – неизвесен до крај во политичкиот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе учествуваат на...

Спасовски на Самитот ЕУ-Западен Балкан: Подготвени сме за почеток на преговорите

Северна Македонија ќе остане посветена на фундаменталните реформи и ќе продолжи да придонесува за европската безбедност. Преспанскиот договор со Грција и Договорот за пријателство со Бугарија се нашиот влог во европската иднина, порача премиерот на Владата и, меѓу другото, додаде дека посветено се работи со Комисијата и Советот на ЕУ за што поскоро закажување на Првата меѓувладина конференција со која практично ќе биде означен практичниот дел од преговарачкиот процес