Еврокомесарот Оливер Вархеји со сочувство до семејствата на загинатите во автобуската несреќа

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји преку Твитер изрази сочувство за автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија во која загинаа најмалку 46 лица. „Ужасни вести за...

Вархеји оптимист: Очекувам „зелено светло“ од ЕУ за почеток на преговори со С. Македонија и Бугарија со оглед на ангажманот на Скопје и Софија

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји на денешната прес- конференцијата за извештаите за земјите од Западен Балкан не даде дополнителни објаснувања за новинарите и повтори дека очекува...

Вархеји по посетата на Македонија: Продолжете со реформи и нов закон за ЈО до избори

Високиот гостин од Брисел подвлече дека мора да се работи врз основа на проценката дека Северна Македонија и Албанија се подготвени за почеток на преговори. За новата методологија за пристап, рече дека мора да биде сигурна и попредвидлива, малку пополитичка и објективна, но и со поголема динамика

Хан добива наследник: Хрватката Шуица е кандидат за еврокомесар за проширување

беше номинирана од хрватската Влада во август за еден од 27 еврокомесари на Унијата, а Фон дер Лајен се очекува во вторник да ги соопшти имињата на номинираните. Доколку бидат одобрени од Европскиот Парламент, новите еврокомесари својот мандат ќе го започнат на 1 ноември