Кошарка: Карпош С. елиминиран во ЛШ, дебакл на Работнички во Русија

Пирова победа на „соколите“ во Талин. Освојувачот на македонскиот Куп славеше со 81:78 во реваншот со Калев/Крамо, но естонскиот претставник ќе оди на двомеч со Алба Фехервар поради поубедливата победа во Скопје со 87:79. Руска Парма, пак, во Перм го декласира тимот од Градски парк со 88:63 во првиот меч од првото коло квалификации за ФИБА Европа купот