Еврокомисијата покрена прекршочна постапка против Велика Британија

Европската комисија денеска покрена постапка против Велика Британија поради кршење на меѓународното право, односно непочитување важни делови од Протоколот за Северна Ирска. Брисел забележува дека и...

Европската комисија покрена постапка против Унгарија поради користење средства од европскиот буџет

Европската комисија покрена постапка против Унгарија во рамки на новиот механизам според кој користењето средства од европските фондови е условено со почитување на владеењето на правото,...

Европската комисија ги суспендира научните и истражувачките програми со Русија

Европската комисија ја прекина соработката со руските субјекти во областа на истражувањето, науката и иновациите, по руската инвазија на Украина, се вели во соопштението на Комисијата....

Ковачевски – Фон дер Лајен: ЕК го поздравува дијалогот на премиерите на Бугарија и Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски попладневно имаше телефонски разговор со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Премиерот Ковачевски се заблагодари...