Детските играчки се најчесто пријавувани како опасен производ на ЕУ пазарите

Ова се вели во извештајот на Европската Комисија (ЕК) за 2019 година што беше претставен претпладнево. На второ место се моторните возила, пред електричните направи и опреми, високо котираат и козметичките производи и модни парчиња, предупредува ЕК

ЕУ „повеќе ќе се инволвира“ во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

Конкретно, меѓу другото, ЕК планира да излезе со пакети помош за партнерите од регионот и поширокото соседство за да „промовира веродостојни информации и да се бори против дезинформации“, стои во стратегијата на ЕK. Ова би подразбирало соработка со новинарите и медиумските куќи преку Делегацијата на ЕУ и амбасадите на земјите членки на Унијата

Лажните вести во нова офанзива: Европските избори се мета на напади

Владите на земјите членки на Европската Унија (ЕУ) создадоа „тимови“ за спречувањето на феноменот со лажни вести. Европската комисија објави правила за справување со дезинформации. Се придружи и Фејсбук кој отвори т.н. воена соба со 40 вработени лица во Даблин за да се запре ширењето на лажните приказни на интернет

Прв самит на земјите од ЕУ и Арапската лига

Со дводневниот настан во Шарм ел Шеик ќе претседаваат претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, и египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси. Од европска страна ќе присуствуваат 24 од 28 шефови на држави или влади. Добар дел од лидерите своето присуство го потврдија дури откако се обзнани дека на Самитот не доаѓаат суданскиот претседател Омар ал-Башир и саудискиот принц, престолонаследникот Мохамед бин Салман

Хан и Могерини: Вратите на ЕУ се отворени, ваше е да одите напред

Високите претставници на Европската унија оценуваат дека Македонија до неодамна била во длабока политичка криза, но успеала да ја надмине и да продолжи со клучните реформи, не за Брисел туку за сите луѓе во земјата