Постигнаа начелен договор за „семафор коалиција“: СДП, Зелените и ФДП ја прават новата германска Влада

Социјалдемократите (СПД), Зелените и Слободните демократи (ФДП) постигнаа начелен договор за формирање владејачка коалиција во Германија, пренесуваат француските медиуми. Според германската телевизија АРД, лидерите на трите...