Федерејшн Куп: Македонските тенисерки поразени од Косово во Хелсинки

По поразите на Стоилковска и Ѓорческа во мечевите во поединечна конкуренција, единствениот поен за „црвено-жолтите“ девојки го освоија Ана Ристевска и Александра Симева кои славеа над косовската комбинација Веса Ѓинај и Блерта Укехаџај со 6:4, 6:1

Федерејшн куп: Чешка го одбрани тронот

Чешките тенисерки во финалето во Стразбур ја совладаа Франција со 3:2. Клучен беше натпреварот во двојки во кој Барбара Стрицова и Каролина Плишкова ги совладаа Каролин Гарсија и Кристина Младеновиќ со 7:5, 7:5