ФИФА ја казни Унгарската фудбалска репрезентација за несоодветно однесување на навивачите

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја казни Унгарската фудбалска федерација за несоодветно однесување на навивачите на домашниот натпревар од квалификациите за СП 2022 против Англија, објави „Скај...

Македонската фудбалска репрезентација бележи пад од две места на најновата ранг-листа на ФИФА

Македонската репрезентација назадуваше две места на ранг-листата на Светската фудбалска асоцијација, објавена денес. „Црвено-жолтите“ сега се наоѓаат на 74. место (две места послабо од август), откако...

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

Бразилските фудбалери имаат шанса да играат на претстојните натпревари од шампионатот на Англија, пренесува „The Telegraph“. Како што е наведено, официјални претставници и шефови на фудбалски...

Клубовите потрошија 3,72 милијарди долари за летни трансфери, oва е само 60% од рекордните 5,8 милијарди во 2019 година

Светската фудбалска федерација (ФИФА) објави податоци за трансферните трошоци ова лето. Од јуни до август 2021 година, клубовите направија 7.481 меѓународен трансфер – нешто помалку од...

КОНМЕБОЛ се огради од неодиграниот натпревар меѓу Бразил и Аргентина

Јужноамериканската фудбалска асоцијација (КОНМЕБОЛ) зазеде неутрален став во врска со неодиграниот натпревар меѓу Бразил и Аргентина во рамки на мундијалските квалификации, наведувајќи дека тој дуел е во „надлежност...

ФИФА дополнително ќе излезе со детали за прекинатиот натпревар меѓу Бразил и Аргентина

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) доцна синоќа со штуро соопштение се произнесе по повод прекинатиот натпревар од јужноамериканските квалификации за Мундијалот 2022 меѓу репрезентациите на Бразил и Аргентина. –...

ФИФА ранг листа: Македонија до крајот на ноември ќе биде 68. во светот

Со триумфот над Словенија во Скопје и поразот од Полска во Варшава, во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, „црвено-жолтите“ имаат вкупно 1.344 бода, пет повеќе во однос на минатиот месец, и напредуваа за едно место во однос на септемвриското рангирање

УЕФА пресуди: Кардиф ќе мора да плати шест милиони евра на Нант за трансферот на Сала

Емилијано Сала го загуби животот во авионската несреќа на 21 јануари, на пат од Нант кон Кардиф каде требаше да се приклучи на истоимениот клуб од Велс. Неговиот трансфер од францускиот прволигаш изнесуваше 15 милиони евра, а сега со одлуката на ФИФА, Велшаните ќе мора да ја платат првата рата од околу шест милиони евра