Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид и репрезентативец на Колумбија, Фреди Ринкон, почина на 55-годишна возраст, соопшти прес-службата на ФИФА.

Тој имаше сообраќајна несреќа на 11 април во Кали (Колумбија), неговиот автомобил се судри со автобус. Поранешниот фудбалер со сериозни повреди на главата е пренесен во болница и опериран. Денес, 14 април, Ринкон почина во болница.

Ринкон играше за Реал Мадрид од 1995 до 1996 година, во Европа играше и за Наполи. Фудбалерот двапати стана шампион на Колумбија како дел од клубот Америка (Кали), а три пати го освои и бразилското првенство (еднаш со Палмеирас и двапати со Коринтијанс). Покрај тоа, како дел од Коринтијанс, Ринкон го освои Светското клупско првенство во 2000 година и двапати стана бронзен медалист на Купот на Америка како дел од колумбиската репрезентација.