Трет најскап фудбалски трансфер: Кутињо во Барса за 160 милиони евра

Бразилецот потпиша пет и пол годишен договор со Каталонците според кој ќе заработува 14 милиони евра. Откупната клаузула за него е 400 милиони евра. Поплатен од него на „Камп Ноу“ ќе биде само Лионл Меси. Се огласи и менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп кој призна дека ниту тој ниту управата на клубот не можел да сторат ништо за задржување на напаѓачот