Путин го отвори Купот на конфедерации: Русија славеше над Нов Зеланд

„Зборнаја“ поведе со автоголот на Боксал во 31 минута, печат на победата стави Смолов во 69 минута. Домашната селекција не искористи уште неколку одлични шанси за поубедлива радост во што ја спречи и противничкиот голман Стефан Мариновиќ. Турнирот продолжува утре со два нови меча. Португалија - Мексико (17 ч.) и Камерун - Чиле (20 ч.)