Димитров, Царовска и Шекеринска на апанажа, Заев, Филипче и Стефоска на работа

Поранешните министри Никола Димитров, Мила Царовска и Радмила Шекеринска побарале апанажа. Ако Собранието им го одобри барањето, ќе продолжат да земаат министерска плата во траење од...

Ни трага, ни глас од нив: Исчезнати членови на соборената авганистанска влада

Неколку членови на соборената авганистанска влада исчезнаа, соопштија локалните медиуми. Нивни роднини изјавија дека поранешните високи функционери исчезнале или најверојатно се приведени од исламистичките милитанти. Абдул...

Боки-13 поднесе 30. кривични пријави: Ќе ме спречат само ако ме лишат од живот

Бојан Јовановски денеска во скопското Јавно обвинителство поднел кривични пријави против повеќе носители на јавни функции, членови на нивните семејства и бизнисмени. Неговиот адвокат Сашо Дуковски рече оти очекува од Обвинителството да отвори предмети по поднесените кривични пријави по документирање на случаите

ГРЕКО бара реформи и конкретни резултати во Северна Македонија

На крајот на 2019 година, 15 земји беа посочени дека целосно не го почитувале четвртиот циклус на ГРЕКО, меѓу кои и Северна Македонија, заедно со Ерменија, Австрија, Чешка, Данска, Франција, Германија, Унгарија, Ирска, Луксембург, Монако, Полска, Португалија, Романија и Турција

Кривичен суд прифатил една казна за функционер, а СЈО побарале девет

Специјалното јавно обвинителство од Кривичниот суд побарал да бидат казнети девет одговорни лица од институциите кои не соработувале со обвинителството и не ги доставувале бараните податоци,...

(ВИДЕО) Антикорупциска комисија во десетгодишен сон

Постои потфрлање во надзорните и контролните надлежности. ДКСК досега не подготвила посебен извештај за можните злоупотреби на буџетските средства и средствата од јавните фондови за изборна кампања или воопшто за финансирање изборна и друга политичка активност

Лекции од Watergate

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор во Универзитетот на Југо-Источна Европа Додека цела држава чека да се формира парламентарно мнозинство кое би овозможило формирање на влада која...