Алтернативците му доверија нов четиригодишен претседателски мандат на Гаши

Во демократска атмосфера, транспарентно и со огромно мнозинство делегатите на Првиот конгрес на Алтернатива денеска во вториот работен дел му доверија нов четиригодишен мандат на досегашниот...

Гаши: Сакав да заминам од политиката но имам доверба од активисти и пријатели кои не можам да ги изневерам

Доброволно ќе заминам од политиката, но не можам да го предадам аманетот на моите пријатели и активисти, изјави претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, во вечерашното гостување...

Реакција на БЕСА: Смртта на невиниот Реџаил Ќерими стави крај на правдата во Северна Македонија

Генералниот секретар на Движењето Беса Арјанит Хоџа, реагира на Фејсбук по веста дека во затворска ќелија починал Реџеп Ќерими, кој беше осуден на доживотна затворска казна...

АНАЛИЗА Ќе ја смири ли Заев бурата вечерва кај коалициските партнери по договорот со Гаши ?

Премиерот во заминување Зоран Заев  успеа да го стабилизира владејачкото мнозинство со 64 пратеници, но новиот состав на владата во кој Алтернатива ќе има тројца министри...

Почна средбата Заев – Гаши

Во Клубот на пратениците во Скопје предмалку почна средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, на која се финализираат разговорите за вклучување...