Бразилската делегација на ГС на ОН во карантин, министерот за здравство позитивен на ковид-19

Бразилската делегација на 76-та сесија на Генералното собрание на ОН одлучи да оди во самоизолација, откако беше откриено дека еден од нејзините членови, министерот за здравство,...

Признание во Њујорк: Нина Ангеловска е една од седумте жени амбасадори на е-трговија

Промоцијата на министерката за финансис во Владата на Република Северна Македонија е најавена за време на 74. Генерално Собрание на Обединетите нации од 23 до 26 септември

Кошарка: Небојша Човиќ нов претседател на АБА лига

Именувањето на првиот човек на белградска Црвена звезда на функцијата во регионалното кошаркарско натпреварување се случи на денешното Генерално собрание во Загреб. Новата сезона ќе почне на 30 септември, лигашкиот дел е планиран да заврши на 11 март во 2018 година. Стартот на разигрувањето е зацртан на 17 март, а финалната серија за новиот шампион би требала да заврши до 15 април. Донесена е одлука за формирање и на втора лига и турнири во категоријата У19