Фридрих Мерц е нов лидер на ЦДУ

Членовите на Христијанко-демократската унија (ЦДУ), германска партија од десниот центар, го избраа Фридрих Мерц за нов лидер. Генералниот секретар на ЦДУ, Пол Цимјак рече дека Мерц...

Џафери: Седница во Собранието за гласање на Влада, најверојатно, ќе биде на 15 и 16 јануари

Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска изјави дека претседателот на државата, Стево Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на новиот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. Џафери...

Борисов со порака од Пампорово: Нема да гласаме за владата на Петков која ќе биде катастрофа за Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, најголемата парламентарна опозициска партија во Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека нема да ја поддржат новата влада на Кирил Петков на гласањето што е...

За (не)доверба на Владата ќе се гласа на 11.11 во 11 часот: На чија страна се адутите за мнозинство во Собранието?

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако вчера до него стигна иницијативата со...

Се токмат скафандери, ковид-позитивните Мицевски и Петковска од ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат в четврток

Мицевски се повикува на случајот кога двајца пратеници на СДСМ позитивни на ковид-19 гласаа во Собранието во скафандери, а јавното обвинителство ја отрфли пријавата, констатирајќи дека...

Заев на „Утрински брифинг“: Тврдам дека Данела Арсовска е државјанин и на Бугарија, очекувам да се повлече

Затоа што изборите профилираат правец на движење на државата, а дома кога седиме ништо не помагаме, одмагаме, затоа што тогаш не е јасно мнозинството граѓани всушност...

ЈО: Во Тетово кандидат за градоначалник подмитувал со бекатон плочки, алкохолизиран гласач во Демир Капија кинел ливчиња, во Кочани им се заканувале со отказ

Тетовското обвинителство презема дејствија во врска со пријавен настан по кој е оформен предмет против едно лице за сторено кривично дело „Поткуп при избори и гласање“....