Хамилтон по победата во Монца: Свирежите на навивачите ме мотивираа

Британскиот пилот во болидот на Мерцедес ја расипа планираната забава на Ферари и триумфира во ГН на Италија. Второто место го освои Кими Раиконен, на подиумот се искаќи и Валтери Ботас. Наредната трка во Формула 1 шампионатот ќе се вози за ГН на Сингапур на 16 септември

Хамилтон по победата во Монца: Мерцедес има помоќен мотор од Ферари

По вчерашната пол-позиција, 69 во кариерата, британскиот возач на Мекларен го комплетира успешниот викенд во Италија со денешниот триумф на патеката во Монца и го симна Себастијан Фетел од првото место во генералниот пласман. Второто место го освои Валтери Ботас, како трет заврши Себастијан Фетел. До крај на сезоната остануваат уште седум трки. Првата наредна е за ГН на Малезија на 17 септември