Формула 1: Фетел го освои и Монако, Хамилтон заврши седми

Германецот до третата победа во 2017 година, по Австралија и Бахреин, стигна со време од 1:44:44,340 часа, Кими Раиконен заврши како втор (+3,145 сек.), за место на подиумот се избори и Даниел Рикардо (+3,745 сек.). Наредната трка во сезоната ќе се вози на 11 јуни за ГН на Канада

Формула1: Раиконен со пол-позиција во Монако, Хамилтон ќе тргне од 13.

„Летечкиот Финец“ по 17 пат во кариерата, првпат по пауза од девет години, ќе поведе трка во октанскиот циркус, Британецот поради проблеми со управување на болидот не успеа да се пласира во третиот круг квалификации