Мерцедес пред Ферари: Ботас и Хамилтон пред Фетел и Раиконен во Сочи

Финецот Валтери Ботас го извозе најбрзиот круг во квалифиакциите за ГН на Русија (1:31:387 минути), десно од него во првиот стартен ред ќе биде клупскиот колега Луис Хамилтон кој забележа 0,145 стотинки послабо време. Трката е утре попладне од 13.10 часот