На Англичаните може да им биде забрането да присуствуваат на фудбалски натпревари поради расистички говор на Интернет

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател предложи закон според кој за расистички навреди на Интернет на лице може да му биде забрането да присуствува на...

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари го осуди говорот на омраза на денешниот протест

Асоцијација на специјализанти и млади лекари-АСМЛ го осудува говорот на омраза кон докторите на денешниот протест против новите мерки. „Најостро го осудуваме говорот на омраза кон...

Извештај на ХК за јули: Раст на говор на омраза на социјалните мрежи во контекст на изборите

Месец јули го одбележа повторното зголемување на говорот на омраза на социјалните медиуми во контекст на одржување на предвремените парламентарни избори и големиот број случаи со...

Извештај на ХК: Говор на омраза во предизборие, кризата повеќе ги погоди работничките

Хелсиншкиот комитет (ХК) за човекови права го објави извештајот за јуни во кој дава осврт на општествено-политичкиот контекст во земјава, при што нотира дека кризата несразмерно повеќе ги погоди работничките, Владата мора да обезбеди континуирана заштита на текстилните работнички за време на пандемијата. Се регистрира говор на омраза во предизборие, како и зачестени инциденти од омраза мотивирани од политичка припадност

Да ја избркаме ксенофобијата, не „коронашите“

Првата асоцијација кога дознав за случајот ми беа проблемите со кои што ние се соочувавме за време на бегалската криза. Јас, на пример, бев избркана од сопственик на ресторан во Гевгелија затоа што се обидов да влезам и да седнам со едно детенце од Сирија, вели директорката на Хелсиншки, Уранија Пировска

Заев: Осуда за секој вид говор на омраза и антисемитизам или што може така да се толкува

Реакцијата на лидерот на СДСМ на јавниот прав што се дигна по реплика на Мерсиха Смаиловиќ, членка на Комисијата за труд и социјална политика на партијата, за коментар на социјалните мрежи во врска со партиски декор на фотографија од првото интервју на Рашела Мизрахи како министерка за труд и социјална политика во техничката Влада