Макрон: Грузија е подложена на многу силен притисок, се надевам ќе може да продолжи мирно по европскиот пат

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Грузија е под притисок по алармантните случувања неделава – нешто што, според него, Европската унија не може да го...

Грузискиот Парламент и официјално го отфрли предлог законот за „странски агенти“

Грузискиот Парламент денеска го отфрли предлог законот за „странски агенти“ што предизвика политичка криза и се закануваше да ја спречи кавкаската држава да изгради поблиски врски со Европа....

Кристина Марабјан за „Независен“ од Грузија: Не сакаме повторно да бидеме СССР

Кристина Марабјан, новинарка во Jnews.ge, специјално за „Независен“ зборува за политичката ситуација во Грузија по масовните протести против законот за  „странски агенти“ што ги крена на...

Грузија го повлече предлог-законот за „странски агенти“ по протестите

Пратениците во грузискиот Парламент го повлекоа предлог-законот за „странски агенти“ по неколкудневните протести против него, соопшти денеска владејачката партија Грузиски сон. Како што пренесе ДПА, соопштението...

СЕ ПОФАЛИ ДЕКА СЕ ВРАТИ, ПОЛИЦИЈАТА МУ ТРОПНА НА ВРАТА: Уапсен Михаил Саакашвили, екс претседател на Грузија

Поранешниот претседател на Грузија, Михаил Саакашвили е уапсен откако на социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека се вратил во земјата од Украина каде живееше во бегство, соопшти премиерот...

Претседателот на Собранието Џафери во Виена се сретна со претседателот на грузискиот Парламент Кучава

Во рамките на Петтата светска конференција на претседатели на парламенти, што се одржува во Виена, Австрија, претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, имаше...