Путин ги казнил највисоките воени команданти за лошите резултати, тврди британското Министерство за одбрана

Министерството за одбрана на Велика Британија ги објави најновите разузнавачки информации, кои денес се фокусираат на фактот дека Русија наводно отпуштила неколку високи воени команданти поради...

(Галерија) Најмалку 34 лица загинале во последниот напад врз Харков, јавува Државната служба за итни случаи

Најмалку 34 лица загинале, а 285 се повредени, од кои 10 деца, во нападот врз украинскиот град Харков, објави на официјалната Фејсбук страница Главната дирекција на...

Украинскиот министер за одбрана вели дека Харков, Чернигов и Мариопол остануваат во украински раце

Украинските градови Харков, Чернигов и Мариопол „остануваат во украински раце“, и покрај силното гранатирање од руските сили, соопшти утринава Министерството за одбрана на Украина. „Некои руски...