Красниќи: Се декларирам целосно невин, се срамам да живеам во време на ваков вид хомосапиенс

Поранешниот портпарол на Ослободителната војска на Косово (ОВК) и поранешен претседател на Собранието на Косово, Јакуп Красниќи, пред Специјализираните совети на Косово (ССК) изјави дека не...

Тачи: Четири дена давав информации за својата улога и одговорности во текот на војната на Косово

По осумчасовното сослушување, четврти ден по ред, косовскиот претседател Хашим Тачи синоќа ја напушти зградата на Специјалното обвинителство во Хаг кога изјави дека одговорил на сите...

Курти: Mора да запре oпасната авантура на Тачи за границите со Србија

Лидерот на движењето „Самоопределување“ нагласи дека не е против се залага за формирање на тим за преговори со Србија, но само откако соседната држава ќе понесе одговорност за убиствата, исчезнатите лица, силувањата и грабежите во последната војна