Пленковиќ до Зеленски: Пред да станам премиер на Хрватска, учествував во напорите Украина да стане членка на ЕУ

Премиерот Андреј Пленковиќ, кој денеска беше во посета на Киев, одржа заедничка прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Зеленски на прес-конференцијата рече дека ова е исклучително...

Вработените во „Аерофлот“ во Хрватска останаа на улица поради санкциите

Поради санкциите воведени против Русија, вработени во руската национална авиокомпанија „Аерофлот Ерлајнз“ во Хрватска добија отказ. Последниот лет на компанијата меѓу Загреб и Москва беше на...

Рекордни бројки на заразени со ковид-19 во Романија, Хрватска и Словенија, во изолација сѐ повеќе и медицинскиот персонал

Романија постави апсолутен рекорд на нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, објавија локалните медиуми. Група за стратешки комуникации соопшти дека бројот на нови случаи...