По објавата за нов ковид сој во Јужна Африка: Светските берзи паднаа за околу три отсто

Цените на акциите на европските берзи утрово паднаа за околу три отсто, бидејќи инвеститорите стравуваат од последиците од ширењето на новата варијанта на коронавирусот. Индексот STOXX...

Американско-кинескиот трговски спор ги урна берзанските индекси

Индексите на азиските и европските берзи денеска имаа значителен пад, откако Пекинг возврати на одлуката на Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемување на царините...