Нуредини повика на фер пристап до најновите технологии за сите за позелен и поздрав свет

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини се обрати на сесијата на министрите за животна средина на виртуелниот самит „Гласот на глобалниот југ“ организирана...

Ново оружје за борба против ковид-19: Индиската вакцина Коваксин доби дозвола од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) издаде дозвола за итна употреба на индиската вакцина против ковид-19 – Коваксин. Лекот го разви индиската компанија „Барат Бајотек“ во соработка со...

„Гардијан“:Најголемиот производител на вакцини против ковид-Индија од наредниот месец ќе го рестартира извозот

Индија треба да го започне извозот на вакцини против  „Ковид“ од следниот месец, изјави денеска владиниот министер за здравство за локалните новинари, пренесува „Гардијан“ . Индија...