Иницијатива на ОО на СДСМ Куманово: Од утре ќе почнат да собираат потписи за Заев да остане лидер на партијата

Мартин Костовски, претседател на општинската организација на СДСМ Куманово, преку својот Фејсбук профил покренува иницијатива за Зоран Заев да остане на претседателската функција во партијата.  Како...

„Отворен Балкан“ – една економија, без царини, 100 проценти слободна трговија

Доколку работите се одвиваат според предвидениот тек, земјава во 2023 година практично ќе нема граници со Албанија и со Србија. Ова го предвидува иницијативата „Отворен Балкан“...

Хелсиншки со иницијатива за донесување Закон за постапката и условите за избор на уставните судии

Хелсиншкиот комитет денеска достави иницијатива до Министерството за правда за донесување Закон за постапката и условите за избор на уставните судии. Овој период, непосредно пред изборот...

Статус-кво ставови за итна седница на распуштениот парламентарен состав

СДСМ е „за“ свикување на Собранието за потврда на одлуките за прогласување на вонредна состојба во земјата од претседателот Стево Пендаровски, но и како контролен механизам врз работата на техничката Влада, ВМРО-ДПМНЕ е „против“, претседателот на Собранието Талат Џафери, пак, смета дека „парламентот може да заседава само по избори и секој друг начин ќе биде обид за пуч“

Џафери: Собранието може да заседава само по изборите, секој друг начин е обид за пуч

Претседателот на Парламентот тврди дека се вршел притисок врз него за повторно свикување на пратениците, но, како што нагласи во синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21, „со Собранието е веќе завршено“

СДСМ поднесе барање до Собранието за итна седница, ВМРО-ДПМНЕ против

Триесет и пет пратеници од СДСМ и нивни колеги од НСДП, ЛДП, Алијансата на Албанците, ДПА, Беса, Алтернатива и пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ претпладнево до Собранието поднесoa барање за свикување на итна седница за потврда на одлуките на претседателот Стево Пендаровски за прогласување на вонредна состојба поради пандемијата со ковид-19

СДСМ со иницијатива за свикување на Парламентот, ВМРО-ДПМНЕ против

Претседателот на Собранието, пак, Талат Џафери во неколку наврати посочи дека не може да свика седница на Парламент што се самораспуштиил. Тој, како што велат од неговиот Кабинет, за иницијативата ќе се изјасни откако ќе пратениците ќе ја достават до него