Зошто европските вредности успеваат на западниот Отворен Балкан, а не на источна Стара Планина?

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Сметам дека дури ни иницијаторите и лидерите на Отворен Балкан Вучиќ, Рама и Заев не беа свесни какви придобивки ќе донесе оваа иницијатива за...

Бојан Маричиќ, фото: Ангел Ангеловски

(ВИДЕО) Вицепремиерот за европски прашања, Маричиќ: Европскиот пат нуди сигурност, економски напредок, благосостојба и извесност

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ објави видео порака на социјалните мрежи, во пресрет на новогодишните празници:   Маричиќ порачува дека во 2023 треба да останеме...

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, Алијанса за Албанците, Алтернатива, Достоинство и други ја поддржаа Иницијативата на Цивил „Инсиеме/Заедно“ за обединување и европска иднина. Повикот е во тек!

Македонската верзија на „Insieme/Заедно“ од Тото Кутуњо (Евросонг, Загреб, 1990) е дел од Иницијативата за општествено и политичко обединување за европската иднина на нашата земја. Подготовките...

Петков се подготвува за посета на Скопје, Париз со порака – С. Македонија и Албанија да продолжат заедно кон ЕУ

Во очекување на формирањето на новиот владин кабинет и на интензивирање на комуникацијата со Бугарија со цел деблокирање на европскиот пат на земјава, Париз упати порака...

Пендаровски: ЕУ и европските партнери се одговорни за одлагање на нашата интеграција

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски изјави дека раководството на Европската Унија (ЕУ) и европските партнери се одговорни за одложувањето на процесот на интеграција на земјава...

Средба Заев-Пина: С. Македонија сработи и треба да биде дел од семејството на ЕУ

Силна поддршка од Португалија и од португалското претседателство за европерспективите на Северна Македонија, била изразена на средбата на премиерот Зоран Заев со португалската амбасадорка во земјава...