Ковачевски: Нова странска инвестиција во новата година, 2022 во ТИРЗ најуспешна досега

Премиерот Ковачевски денеска ја најави, како што рече, првата голема странска инвестиција која ќе се отвори во Технолошки-индустриската развојна зона во Штип. Станува збор за втора...

Уште една голема германска инвестиција во Македонија од 126 милиони евра, ќе се произведуваат шприцеви за вакцини

Германската фармацевтска компанија „Гересхајмер” отвора нова фабрика во ТИРЗ Скопје 2 во која ќе вложи над 126 милиони евра, што претставува рекорден износ на инвестиција од...

Неурбанизирана парцела во Долно Лисиче за две недели прерасна во модерно спортско игралиште, реагираат граѓаните на социјалните мрежи

Долно Лисиче за само две недели добило ново спортско игралиште, а според коментарите на социјалните мрежи, граѓаните велат дека се работи за неурбанизирана парцела која за...

​ Лидл е заинтересиран да инвестира во Кисела Вода, во потрага е по локација

Градоначалникот Ѓорѓиевски денес оствари работна средба со претставниците на „Лидл” од претставништвата во Бугарија и Македонија. Заинтересирани за достапни локации каде би можеле да се отворат...

Нова стратешка инвестиција во енергетиката вредна 184 милиони евра: Фотоволтаични електрани во Јамуларци и Скандалци

„Фотоволтаични електрани во Јамуларци и Скандалци“, проект на Друштвото за производство и промет со електрична енергија од обновливи извори „ПРОМАРК ЕНЕРЏИ ДООЕЛ“ Скопје, со одлука на...

Османи во интервју за „Агенција Европа“: Отворање на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија е најевтината инвестиција на ЕУ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, во интервју за „Агенција Европа“, изјави дека отворањето на преговори со Северна Македонија и Албанија ќе и овозможи на ЕУ да...

Заев: Се отвораат нови добро платени работни места, глобалните компании ја препознаваат поволната бизнис клима во земјата

Премиерот Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, присуствуваа на настан по повод отворањето на...

Владата ги поддржува капиталните инвестиции кои ги подобруваат условите за работа на граѓаните

Реновираниот центар Бит-пазар прераснува во најголемиот пазар во државата, место каде може да се најде „сé на едно место“, беше истакнато на денешниот настан по повод...

Над 70 работни места и бруто плати од 2.000 евра со новата инвестиција на „Алмак“ и „Дура аутомотив системс“

Јужнокорејската компанија „Алмак“ и американската компанија „Дура аутомотив системс“ денеска во ТИРЗ 2 во Скопје го означија почетокот на заедничката инвестиција во Македонија Станува збор за...