САД извршија напад со дрон против припадник на Исламската држава во Авганистан

Американската војска соопшти дека во текот на ноќта извршила напад со дрон против „организаторот“ Исламска држава, Хорасан (ИСИС-К), што е прва официјална американска воена операција по...

Двајца бомбаши самоубијци на Исламска држава учествувале во нападот во Кабул

Најмалку двајца бомбаши самоубијци се разнесоа во терористичкиот напад на аеродромот во Кабул, соопшти американското Министерство за одбрана. По детонациите, голем број борци од терористичката милиција Исламска држава...

Стејт Департмент: Калифатот на ИД пред пораз, Иран останува најголем спонзор на тероризмот

Соединетите Американски Држави и нејзините партнери остварија голем напредок во борбата против меѓународните терористички организации во 2018 година, се наведува во годишниот извештај на Стејт департментот...

Во ИСИС активно се борат 15 македонски државјани

Неофицијално вкупниот број на лица кои заминале во Сирија, се вратиле, биле логистика, идеолози или загинале е 156. Од нив повратници се  83, во затвор во Турција има е лица, во македонските затвори 23, а 57 се на слобода