Републиканците освоија тенко мнозинство во Претставничкиот дом, им се комплицира амбициозната агенда

Републиканците ја освоија контролата врз Домот на САД, враќајќи ја партијата на власт во Вашингтон и стекнувајќи доволно моќ да ја загрозат агендата на претседателот Џо...

Избори во САД: Републиканците се приближуваат до победа во Домот, Сенатот би можел да зависи од вториот круг

Републиканците се приближија до тесно мнозинство во Претставничкиот дом, додека контролата на Сенатот зависи од неколку тесни трки – е засега резултатот од изборите во САД...

Завршува турбулентната сезона на кампањата во САД, Демократите подготвени за разочарувачки резултат

Бурната изборна сезона која повторно ги поттикна силните политички поделби во Америка и покрена прашања за нејзината посветеност на демократска иднина завршува денеска, додека гласачите гласаат...