Републиканците ја освоија контролата врз Домот на САД, враќајќи ја партијата на власт во Вашингтон и стекнувајќи доволно моќ да ја загрозат агендата на претседателот Џо Бајден и да поттикнат низа истраги. Но, тенкото мнозинство ќе постави предизвици за лидерите на Републиканската партија и ќе ја комплицира способноста на партијата да владее.

Повеќе од една недела по денот на изборите, Републиканците го обезбедија 218-то место потребно за преземање на Домот од Демократите. Целосниот опсег на мнозинството на партијата можеби нема да биде јасен уште неколку дена – или недели – бидејќи гласовите сè уште се бројат.

Тоа е многу помалку од огромната победа што ја предвиде Републиканската партија на овогодинешните среднорочни избори, кога партијата се надеваше дека ќе ја ресетира агендата на Капитол Хил преку капитализирање на економските предизвици и намалената популарност на Бајден.

Актуелната претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, од Калифорнија, објави изјава во која вели: „Во следниот Конгрес, демократите во Претставничкиот дом ќе продолжат да играат водечка улога во поддршката на агендата на претседателот Бајден – со силно влијание врз слабото републиканско мнозинство“.

Бајден исто така се огласи со изјава. „Изборите минатата недела ја покажаа силата и издржливоста на американската демократија. Американскиот народ ги отфрли негаторите на изборниот резултат од претседателските избори, политичкото насилство и заплашувањето“, рече Бајден во изјавата. Тој додаде дека „иднината е премногу ветувачка за да биде заробена во политичка војна“.

Во меѓувреме некои од Републиканците го обвинија Доналд Трамп за полошиот исход од очекуваниот. Трамп, кој завчера ја објави својата нова кандидатура за Белата куќа, ги форсираше кандидатите на Републиканците кои често ги доведуваа во прашање резултатите од изборите во 2020 година или го минимизираа нападот на толпата врз американскиот Капитол минатата година.

Едно е сигурно, новото мнозинство ќе воведе нова група лидери во Вашингтон. Републиканецот Кевин Мекарти ја доби номинацијата за претседател на Претставничкиот, а официјалното гласање ќе дојде кога новиот Конгрес ќе се состане во јануари.

„Горд сум што можам да објавам дека ерата на еднопартиско владеење на Демократите во Вашингтон е завршена“, рече Мекарти по освојувањето на номинацијата.

Извор: Асошиетед Прес