НАТО ќе ја зајакне хемиската, биолошката и нуклеарната одбрана како одговор на Русија

НАТО ќе ги зајакне своите хемиски, биолошки и нуклеарни одбранбени системи поради стравувањата дека Русија планира да употреби такво оружје против народот на Украина, изјави денес...

Столтенберг останува шеф на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе остане на функцијата уште една година поради војната во Украина. Столтенберг, кому годинава му завршуваше мандатот на чело на...

НАТО стравува дека Русија планира напад на Украина, Зеленски тврди оти се подготвени за дијалог

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа во Минхен изјави дека сè укажува дека „Русија планира целосен напад“ на Украина, пренесе Бета. „Сите се согласуваме дека...

Јенс Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина, доколку Русија изврши инвазија

НАТО не планира да испрати војници во Украина доколку Русија изврши инвазија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На прашањето дали би отфрлил евентуално...

Столтенберг: Нема да распоредиме борбени сили во Украина, но размислуваме за зајакнување на источното крило

НАТО размислува за дополнително воено засилување на своето источно крило, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг за „Си-Ен-Ен“. НАТО нема да распореди борбени сили во...

Столтенберг со одговор до Русија: Само 30-те членки на НАТО и Украина може да одлучуваат за односите меѓу Алијансата и Киев

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг се спротивстави на секакво мешaње на Русија во врските меѓу Алијансата и Украина, не сакајќи да ја повлече поканата за...