Најдена замена за Клинсман: Брус Арена на кормилото на САД

Тој веќе ја извршуваше селекторската функција од 1998 година до 2006 година и во тој период имаше 71 победа, 30 порази и 29 нерешени исходи. Најголемиот успех го оствари со пласманот во четвртфиналето на мундијалот во 2002 година

Фатални порази од Мексико и Костарика: Клинсман доби отказ во САД

Германскиот стручњак истакна дека се чувствува сигурен на позицијата и изрази уверување дека резултатите ќе дојдат, но раководството на ФА, сепак, реши дека е потребна промена. Брус Арена е главен кандидат за негов наследник