Хан: Непочнувањето на преговори со Македонија и Албанија е неуспех за Унијата

Непочнувањето преговори на Северна Македонија и Албанија за пристапување кон Европската унија е јасен неуспех на Унијата, нагласи поранешниот еврокомесар Јоханес Хан во излагањето на панел...

Хан со порака до ЕУ: Одлагање на преговорите со Македонија може да има драматични последици

По пораките што пристигнаа од Париз дека земјата останува резервирана за отворање преговори со Северна Македонија и со Албанија во јуни оваа година, еврокомесарот за проширување предупредува дека во прашање е кредибилитетот на ЕУ и стабилноста на регионот

Хан и Могерини: Вратите на ЕУ се отворени, ваше е да одите напред

Високите претставници на Европската унија оценуваат дека Македонија до неодамна била во длабока политичка криза, но успеала да ја надмине и да продолжи со клучните реформи, не за Брисел туку за сите луѓе во земјата

Хан очекува препорака во февруари

Еврокомесарот за проширување и добрососедство Јоханес Хан денеска во Скопје истакна дека една од главните цели на неговата посета е да го потенцира континураниот интерес на...

Хан: Постигнавме многу, остана уште последниот километар од маратонот

Одговарајќи на новинарско прашање за улогата на законот за јазиците за европската перспектива на Македонија, Хан рече дека овој закон не е дел од договорното за испорачување реформи до крајот на годината, но ќе биде позитивно ако тој се донесе

Хан следната недела во Скопје

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан наредната недела доаѓа во Македонија. Посетата на Скопје тој ја најави на Твитер по средбите во Брисел со вицепремиерот...