Кошаркарите на Барселона со нов тренер: Сито Алонсо наместо Барцокас

Тој потпиша договор на две години со можност за продолжување на престојот во клубот за 12 месеца. Каталонците под водство на Гркот имаа очајна сезона - беа елиминирани од Валенсија во четврт-финалето од плеј-офот во домашното првенство, а во Евролигата завршија на 11. место