Борел позитивен на коронавирус

Европскиот комесар за надворешна и безбеднона политика Јозеп Борел денеска соопшти дека е позитивен на корона вирусот, но дека се чувствува добро. „Позитивен сум на Ковид-19“,...

Борел: ЕУ ќе соработува со идната авганистанска влада доколку талибанците ги почитуваат правилата

Шефот на европската дипломатија ги повика сите актери во Авганистан да дозволат безбеден и непречен пристап до хуманитарната помош. Европската унија ќе соработува со авганистанската Влада,...

ЕУ „повеќе ќе се инволвира“ во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

Конкретно, меѓу другото, ЕК планира да излезе со пакети помош за партнерите од регионот и поширокото соседство за да „промовира веродостојни информации и да се бори против дезинформации“, стои во стратегијата на ЕK. Ова би подразбирало соработка со новинарите и медиумските куќи преку Делегацијата на ЕУ и амбасадите на земјите членки на Унијата