Македонија со претставник на Австралија опен: Ивановски ќе настапи во јуниорска конкуренција

Талентираниот македонски тенисер Калин Ивановски ќе учествува на Австралија опен во јуниорска конкуренција од 22 до 29 јануари. Македонскиот тенисер лани настапи на Вимблдон каде стигна...

Кукоч: САД поради нас почнаа да праќаат НБА играчи на СП и ОИ (Видеo)

Триесет години подоцна „12. величествени“ на селекторот Светислав Пешиќ повторно заедно. Зборно место беше Белград, причина извонедниот документарец насловен како „250 скалила“ во продукција на „Пи-Џи-Ем нетворк“, а снимен по идеја на македонскиот спортски новинар Живко Здравковски. Во него се прикажани тригодишните подготовки на кошаркарите за напад на светскиот јуниорски трон и голем број на интересни моменти што вешто се прикриваа од јавноста во насока на задржување на фантастичната атмосфера и потребниот мир меѓу, само, дел од спортските херои во Федерацијата од Вардар до Триглав