Пожари во Калифорнија: Најмалку девет жртви, десетици исчезнати

Малибу, пак, е во состојба на тревога поради силниот пожар што изби претходниот ден на 20-на километри северно од градот. Неколку познати личности кои живеат таму мораа да бидат евакуирани меѓу нив и Ким Кардашијан, Алис Милано и мексиканскиот режисер Гилермо дел Торо. 

Ердоган му загорчи живот: Хакан Шукур како пекар во Калифорнија

Поранешниот турски фудбалски репрезентативец е прогласен за „предавник, терорист и државен непријател“ во неговата земја, откако реши да даде поддршка на движењето на Фетулах Ѓулен во 2016 година. Одземен му е сиот имот и да избегне решетки замина во САД каде е ко-сопственик на локал за пецива во кој и самиот работи