Италијанскиот фудбал без претседател: Карло Тавекио поднесе оставка

Тавекио го презеде раководењето со Федерацијата во 2014 година. Беше предложен како претседателски кандидат од првиот човек на Лацио, Клаудио Лотито, но поддржан и од Ањели од Јувентус, Галијани од Милан, Перкаси од Аталанта и Презиоси од Џенова. Неговиот мандат беше исполнет со разни скандали, но елиминацијата на „азурите“ од Шведска во бараж двомечот за СП 2018 беше причина да понесе одговорност и да се повлече од функцијата