Катругалос: Грчката Влада одбива да го искористи Договорот од Преспа и да ги промовира стратешките односи со Северна Македонија

Низа прашања меѓу кои и кога Грција ќе ги ратификува трите меморандуми со Северна Македонија, кога ќе ги промени таблите, дали постои план за промена на...

Помпео: Преспанскиот договор е историски

САД го поддржуваат историскиот Преспански договор и му честитаат на грчкото раководство за неговото постигнување, истакнал американскиот државен секретар Мајк Помпео на средбата во Вашингтон со...

Катимерини тврди: Заев и Ципрас ќе разговараат за меѓународен договор

Весникот „Та неа“ објавува куса изјава на македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров од Хаг, кој вели дека прашањето е во чувствителна фаза и не сака да јавно да говори за случувањата