Обвинение за лекарка од Демир Капија, по телефон лекувала дете кое по пет дена починало

Спротивно на Договорот, здравствената помош ја укажувала без да изврши непосреден физикален преглед на детето, ординирала терапија и неговата состојба ја следела со телефонски известувања, не...

Обвинение за убиство во Кавадарци, го избодел во срце човекот што се обидел да ја смири тепачката

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – убиство. Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетиот, на возраст од 46 години,...

Владика Агатангел излезе од верските надлежности коментира државни и политички случувања-Синодот размислува да свика седница

Бурни реакции по денешната манифестација во Кавадарци.  Традиционалното закројување на лозјата, по повод празникот Св. Трифун, заштитникот на лозарите, во најголемиот регион познат по лозарството, Кавадарци,...

Првиот човек на СКСМ во посета на Кавадарци: Азески во „Еуроникел“, па на честито кај Јанчев

Претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ), Бранко Азески, во придружба на Извршниот директор, Антони Пешев, Даниела Михајловска Василевска, менаџер за односи со јавност и...