ЕП во кикбокс: Злато за Ѓорѓиев, бронза за Илиоски

Во финалето на татамите во Братислава тој беше подобар од Русинот Рамазан Баксанов за прво континентална титула по трите мундијалски во кариерата. Со медал од словачката престолнина се враќа и Бобан Илиоски кој го совлада Дмитри Баранов од Белорусија во меч за трето место до 81 килограм во категориојата К1