Спорт и политика: ИОК посакува и Севернокорејци на Игрите во Пјонгчанг

Во новогодишно обраќање, севернокорејскиот лидер Ким Џон Ун, меѓудругото, истакна дека Игрите во Пјонгчанг ќе бидат добра прилика за промоција на неговата земја, за искажување на национална гордост и со желба истите да бидат успешни