Foto: Robert Atanasovski/AFP

Би-Би-Си во чест на Киро Глигоров: Во градот на спомениците нема место за човекот кој без испален куршум донесе независност

Десет години по смртта на првиот претседател на независна Македонија, во Скопје се уште нема споменик на човек чија политичка кариера траеше половина век. Во градот...

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев најпопуларни политичари во изминатите три децении

Борис Трајковски, Киро Глигоров и Никола Кљусев се најпопуларните политичари во изминатите три децении, оцениле испитаниците опфатени со истражувањето на фондацијата „Конрад Аденауер“ и Институтот за...

Претседателот Пендаровски оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски...

Осум години од смртта: Димитров положи цвеќе на гробот на Киро Глигоров

Делегација на Владата на Република Северна Македонија предводена од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска положи цвеќе на гробот на поранешниот претседател Киро Глигоров, во...

Посета, почит и цвеќе на вечните почивалишта на Глигоров и Трајковски на Денот на независноста

Република Северна Македонија, со пригодни свечености, денеска го одбележува големиот државен празник, 8 септември – Ден на независноста. Активностите од програмата за чествување на празникот започнаа...

Дипломатски клуб: Аеродромот да се преименува во „Киро Глигоров“

Именувањето на скопскиот аеродром со името на претседателот Глигоров, на најдостоен начин ќе се материјализира оценката за неговата голема улога во процесот на создавањето на Македонија како современа држава