Прифатен уште еден амандман на ВМРО-ДПМНЕ која заедно со партијата на Села бараат над 200 измени во буџетот

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи амандманската расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година, во рамките на 38-та седница. Комисијата прифати еден амандман...

Укинување на сите рестриктивни анти-ковид мерки, без сертификат и во угостителски објекти, предложи Комисијата

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со ковид-19, освен задолжително носење маски во здравствени установи, аптеки, јавен превоз...

Бремените жени да се вратат на работа, укинување на ПЦР тестот при излез од земјава, предлага Комисијата за заразни болести

Комисијата за заштита од заразни болести денеска донела заклучоци и предложила две мерки до министерот за здравство, Беким Сали. – Укинување на задолжителното поседување негативен ПЦР...

Комисијата за заразни болести ќе ја води проф. д-р Петличковски, нов член и проф.д-р Беќаровски, а д-р Мехмедовиќ портпарол

Д-р Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом Скопје е именуван за портпарол на Комисијата за заштита на населенито од заразни болести, којашто отсега ќе ја води проф....

Спас Ташев: Функционирањето на историската комисија во сегашниот формат е излишно

Функционирањето на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија во сегашниот формат е излишно и лично не гледам смисла во продолжување...

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

Петар Тодоров, член на македонскот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, тврди дека никој во земјава...

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело 

Христијан Мицкоски денеска случајно или не призна дека оставката на членот на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, Ванчо Ѓорѓиев, е...