Продолжуваат бранувањата во партијата на Тито Петковски, обвинувања за притисоци и закани

„Изминатиов период, во Нова социјалдемократска партија (НСДП) се води битка за иднината на партијата. Дали ќе биде демократска, прогресивна сила на македонската политичка сцена или ќе...

Доби поддршка од 489 делегати од вкупно 493 на Конгресот: Мицкоски реизбран за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Христијан Мицкоски е реизбран за лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Старо-новиот претседател на опозициска партија ја доби довербата на делегатите на 17-от Конгрес што денеска се одржа во...

Избори во владеачката партија и Конгрес на опозициската: СДСМ по наследник на Заев, Мицкоски по нов мандат во ВМРО-ДПМНЕ

Вонредни внатрепартиски избори во СДСМ и седница на највисокото партиско тело на ВМРО-ДПМНЕ. Најголемите политички сили во државата утре (12 декември) со обемни активности во чија...

Конгресот неделава треба да разгледува пакет мерки за инвестиции во инфраструктурата на САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, се надева неделава Конгресот да започне со разгледување на предложениот пакет мерки за обнова на инфраструктурата во висина од 1.2 трилиони долари,...