Серија А: Пјонтек го буди заспаниот Милан

„Росонерите“ во премиерата на 25. коло го совладаа Емполи, најслабиот гостин во калчолигата во оваа сезона, со 3:0 и се доближија на само бод од градскиот ривал Интер кој утревечер (недела) во 20.30 часот ќе ` гостува на Фиорентина. Полскиот репрезентативец со гол во 49. минута ги најави трите бода на „Сан Сиро“