Кој ќе стигне прв до Украина? Очекуваната руска офанзива или оружјето од Западот

Пишува БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ Министри и официјални претставници од повеќе од 40 земји членки на НАТО и други сојузници се состануваат утринава за да разговараат за дополнителна...

И официјално: германската влада одобри испраќање тенкови „Леопард 2“ во Украина

Германската влада денеска одобри испраќање на тенкови „Леопард 2“ во Украина, првично 14 од овие борбени возила, како и нивен реекспорт од земјите партнери, пренесува Билд....